« Ana Sayfa

Ülkeler

Türkiye


Başkent Ankara
Coğrafi Konum Coğrafik olarak yüksek stratejik öneme sahip bir Avrupa ülkesi olan Türkiye, Avrupa'da yer alan Balkanlar ile Asya Kıtası'ında kalan Anadolu Yarımadası üzerinde uzanan ve güneyden Orta Doğu'ya sınırı olan bir ülkedir. Türkiye'nin Bulgristan, Yunanistan, Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, İran, Irak ve Suriye ile sınırı bulunur. Türkiye Cumhuriyeti güneyinden Akdeniz, batısından da Ege Denizi ve kuzeyinden Karadeniz ile çevrilidir. Ayrıca, ülkenin kuzeybatısında bir iç deniz olan ve Balkanlar ile Anadolu'yu birbirinden ayıran boğazları oluşturan Marmara Denizi bulunur.
Coğrafik Koordinatlar 39 00 K, 35 00 G
İklim Akdeniz ılıman iklimi; sıcak, yazları kurak ve ılıman, kışları yağışlı; iç kesimlerde ve doğuda yazları çok sıcak, kışları soğuk ve kar yağışlı.
Zaman Dilimi GMT +2
Dil TÜRKÇE
Diğer Diller  
Para Birimi Türk Lirası
Telefon
(Şebeke ve GSM)
Uluslararası ülke telefon kodu (dışarıdan): 0090, Uluslararası ülke telefon kodu (dışarıya): 00 + ilgili ülke kodu
Mobil Telefon: GSM 900/1800
Acil Telefonlar Ambulans 112, Polis 155, İtfaiye 110
İnternet .tr
Mesai Saatleri Kamu Daireleri; 09:00 – 12:00 ve 13:00 - 17:30(Ptsi-Cum), Bankalar; 08.00 – 12.00 ve 13:30 – 17.00 (Ptsi-Cuma), Mağazalar; 09:00 – 20:00 (Ptsi-Paz)
Resmi Tatiller Ulusal Egemenklik ve Çocuk Bayramı (23 Nisan), Zafer Bayramı (30 Ağustos), Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı (19 Mayıs), Cumhuriyet Bayramı (29 Ekim), Başlıca Tatil Sezonu (Haziran - Eylül)
Elektrik 220V 50HzHz

 

Genel Bilgiler 

Türkiye Cumhuriyeti Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde 1923 ‘de kurulmuştur. Uygarlıkların beşiği olarak nitelendirilen Anadolu toprakları üzerinde yer alan Türkiye tarih boyunca Hititler, Roma İmparatorluğu, Selçuklu İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu gibi uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Doğu ile Batı uygarlıkları arasında bir köprü olarak nitelendirilen ülke, bu iki kültürün bir sentezi olarak dikkatleri çeker. Bu kültürel zenginlik kendini sosyal ve eğlence yaşamında fazlasıyla gösterir.

Türkiye, dünyanın en göz alıcı turistik yerlerinden biridir. Ülke, sahip olduğu görkemli arkeolojik, tarihi ve kültürel hazinenin yanı sıra uzayıp giden plajları ve çok renkli gece hayatı ile mükemmel bir turizm merkezidir. Özellikle Akdeniz sahili, dünyanın dört bir yanından gelen turistler için vazgeçilmez ve baş döndürücü bir turizm bölgesidir. Akdeniz' de yer alan Muğla'nın Bodrum ilçesi, bölgedeki turistik yaşamın sembollerindendir. Mistik kültürel ve tarihi mekanları, deniz ile iç içe olan manzarasıyla İstanbul, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan başlıca turizm merkezlerindendir. İstanbul'a geldiğinizde Topkapı Sarayı ve Sultanahmet Camii'ni görmeden ve boğazda bir deniz turu yapmadan dönmemelisiniz. Ülkenin dağlık olan Doğu Anadolu Bölgesi'nde kış sporları ön plandayken, Orta Anadolu'da tarihin derinliklerinden kopup gelen ve çeşitli uygarlıklardan kalma kültürel mekanlar insanı büyüler.

Başta İzmir olmak üzere Ege Bölgesi'nin sahil şeridi ülke turizminin incisi ilçelerle bezenmiştir. Çeşme deyince İzmir'deki turistik eğlence yaşamı akla gelir. Aralık 2005'de üyelik görüşmelerine başlayan Türkiye, Avrupa Birliği'nin daimi bir üyesi olma yolunda son yıllarda sayısız eknomik ve politik reformlara imza atmıştır ve bu reformlara devam etmektedir. Türkiye, Birleşmiş Milletler (BM)'in ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Organizasyonu (OECD)'nin kurucu üyesidir. 1952 yılından bu yana NATO'nun bir üyesidir.
Active Turizm (IATA No: 88-23608-3) / Müşteri Hizmetleri: (0216) 444 0084 / Ahsen Sok. Sadıkoğlu İş Merkezi 4 No:14 D:1 34722 Kadıköy/İstanbul